28 nov.

20. ja 21. november 2014. Ühtejärge neli aastat on Tallinna Polütehnikumi eestvedamisel toimunud trükiettevalmistust ja graafilist disaini puudutav kutsevõistlus „Trükis“. Aasta-aastalt kasvanud mõõduvõtmisel asus seekord võistlustulle rekordarv nii kutse- kui ka kõrgkoolide noori spetsialiste, kelle õpitav eriala külgneb kujundamise ja/või failide trükiks ette valmistamisega. Esmakordselt oli käesoleval aastal 15-ne Eesti võistleja kõrval mõõtu võtmas ka 4 õpilast Riiast ja Moskvast.

Tänavuaastane võistlustöö teema tuli meedia vallast: Director Meedia OÜ ning võistluste vastutava korraldaja, disaineri ja Tallinna Polütehnikumi kutseõpetaja Marge Robami koostöös valminud võistlusülesande järgi tuli kujundada ja trükiks ette valmistada ajakirja “Inseneeria” detsembrikuu erinumbri “Massin” kaas ja üks sisuartikkel.

Võistlustöid hindas osavõtvate koolide juhendajatest koosnev žürii, peakohtunik oli tunnustatud illustraator ja disainer Karel Korp, kes eestvedamisel viidi läbi subjektiivsete kriteeriumite hindamisprotsess. Tööde hindamisel kasutati seekord EuroSkillsi hindamismetoodikat: hääletusel põhinevat süsteemi, mille puhul ekspertide poolt antud madalaim ja kõrgeim hinne jäetakse arvestusest välja. Uuendatud hindamismetoodika andis võistlejate oskustele varasemast tunduvalt erapooletuma hinnangu. Objektiivseid ehk tehnilisi kriteeriume hindasid, nii nagu ka eelmistel aastatel, Elari Kingo trükikojast “Kroonpress” ja Külli Tammes trükikojast “Multiprint”, kelle sõnul tänavuaastane tehniliste oskuste tase oli varasemast tublisti kõrgem. Viimane tähelepanek teeb suurt rõõmu ka artikli autorile, sest võistlus sai 2011. aastal ellu kutsutud mitte ainult populariseerimaks kujundusgraafika ja trükitehnoloogia erialasid, vaid teadvustamaks ka tehniliste oskuste olulisust. Etteruttavalt ei saa märkimata jätta tõsiasja, et esmakordselt võistluste ajaloos oli kutse- ja kõrghariduse vaheline tasemeerinevus olematu ja kaalukauss kaldus seekord parimate lõppsummas 0,8 punktiga kutsehariduse kasuks.

Žürii hinnangul oli kõrgkoolide üldarvestuses parim Mall Kullamaa Tartu Kõrgemast Kunstikoolist, tehnilise eripreemia sai sama kooli tudeng Katrin Kelpman ja loominguline eripreemia läks Eesti Kunstiakadeemia tudengile Jaan Rõõmusele.

Kutsekoolide üldarvestuses oli parim Tartu Kunstikooli õpilane Stina Teesaar, parim loominguline lahendus tuli Timo Arbeiterilt Tartu Kutsehariduskeskusest ning tehniliselt oli parim välisvõistleja Daria Šheikina Moskvast.

Ajakirja väljaandja Director Meedia tehnilised võimalused ja ootused kaanekujundusele ning sisuartiklile olid siiski zürii hinnangust mõnevõrra erinevad, seetõttu valis toimetus omalt poolt välja ja saatis reaalselt trükki Eesti Kunstiakadeemia tudengi Jaan Rõõmuse loodud esikaane ning Tallinna Polütehnikumi õpilase Laura Nõmmiku artklikujunduse.

Graafilise disaini ja trükiettevalmistusalane kutsevõistlus “Trükis 2015” toimub tuleval aastal kindlasti, kuid võistluste rahvusvahelistumise taustal on selle formaadis oodata mõningaid muudatusi. Kindlasti jääb aga kehtima põhimõte, et osavõtjate ülesandeks on valmis teha reaalne projekt reaalstele klientidele, sest võimalus näha oma võistlustööd mitte teoreetilise ja sahtlisse tehtuna, vaid ka päriselt poelettidel kõikide pilke püüdmas, lisab kahtlemata võistlejate motivatsioonile uue mõõtme.

Kutsevõistluse “Trükis 2014” korraldas Tallinna Polütehnikum koostöös Sihtasutus Innove, Eesti Trükitööstuse Liidu ja Director Meedia OÜga. Lisaks toetasid auhindadega ka Heidelberg Baltic Finland ja Valemivihik.

Marko Levin
Tallinna Polütehnikumi meedia erialaosakonna juhataja ja võistluste algataja.

Fotod võistlusest „Trükis 2014”: http://on.fb.me/11NF1Ga