28 nov.

Pressiteade.

25. novembril lõppesid Tallinna Polütehnikumis kolm samaaegselt toimunud rahvusvahelist kõrg- ja kutsekoolide tudengite ja õpilaste vahelist võistlust, mis koonduvad ühisnime alla Prin(t)ouch: kujundusgraafika võistlus Trükis+, Baltimaade esimene trükkalite võistlus Imprint ja 24-tunni fotograafiavõistlus Tallinn 144K.

Kujundusgraafika võistluse Trükis+ võitis Tallinna Polütehnikumi õpilane Marje Kask, Baltimaade esimese trükkalite võistluse Imprint esimene koht läks Anzelika Aksenovale Moskva Trükikoolist ning 24-tunni fotograafiavõistluse Tallinn 144K võitis Tanel Topaasia samuti Tallinna Polütehnikumist.

Juba kuuendat aastat toimunud Trükis+ on kasvanud suurimaks graafilise disaini õpilaste ja tudengite vaheliseks mõõduvõtmiseks Baltimaades. Tänavu võistlesid osalejad Pimedate Ööde Filmifestivalile järgmise aasta festivaliprogrammi tutvustava trükise ja fotostendi kujundamises; võistluse parimad tööd lähevad järgmisel aastal ka kasutusele. Esmakordselt toimus samaaegselt ka Baltimaades esimene trükkalite võistlus Imprint, kus Eesti ja Moskva koolide trükitehnika õpilased võistlesid ofset ja digitrüki masinate kasutamises, ning 24-tunni tänavafotograafia võistlus Tallinn 144K, kus osalejatele anti ülesandeks Uue Maailma omanäoline kujutamine ning ülesande täitmiseks 27 tundi – 24 tundi pildistamiseks ja 3 tundi töötlemiseks.

Võistluste peakorraldaja, Tallinna Polütehnikumi meedia erialaosakonna juhataja Marko Levini sõnul näitasid võistlused, et kõige edukamad on need osalejad, kel on peale koolitarkuse ka võime interpreteerida, katsetada ja riskida. „Ajapiirang ja võistluspinge panevad õpilased uude olukorda, kus saab end täiesti uuel viisil tõestada. Plaanime võistlustega kindlasti ka tulevikus jätkata,“ lisas Levin.

Võistluselt Trükis+ sai teise koha Tartu Kunstikooli õpilane Kaile Tuvi ning kolmanda koha Tartu Kõrgema Kunstikooli tudeng Margit Urva. Žüriisse kuulusid Pimedate Ööde Filmifestivali turundusjuht Mari Kareda, reklaami- ja disainibüroo Disainikorp juht Karel Korp, Eesti Kunstiakadeemia emeriitprofessor Villu Järmut, trükikoja Kroonpress kvaliteedijuht Elari Kingo ja Eesti Trükitööstuse Liidu varasem juht Külli Tammes.

Trükkalite võistluse Imprint teise ja kolmanda koha said Tallinna Polütehnikumi õpilased Lilija Anzelika Kostrova ja Lauri Laurimäe. Žüriisse kuulusid Eesti tunnustatuim trükkal Peeter Russow, Tallinna Polütehnikumi trükitehnoloogia õppejõud Aivo Brenner ning trükitehnoloogia õppejõud Irina Marunova Moskva Trükikoolist.

Fotograafiavõistluse Tallinn 144K teise koha sai Evelin Lumi Tartu Kunstikoolist ning kolmanda koha Agija Bataraga Riia Kunstikoolist. Žüriisse kuulusid pressifotograafid Erik Prozes ja Liis Treimann, Nikoni esindaja Aivar Pihelgas ja loodusfotograaf Jarek Jõepera.

Kujundusgraafika võistlus Trükis+, Baltimaade esimene trükkalite võistlus Imprint ning 24-tunni fotograafiavõistlus Tallinn 144K toimusid kolmapäevast reedeni (23.-25. novembril) Tallinna Polütehnikumis. Kolmel võistlusel osales ligi 50 tudengit ja õpilast Eesti, Moskva ja Riia kutse- ja kõrgkoolidest: Eesti Kunstiakadeemiast, Kuressaare Ametikoolist, Moskva Trükikoolist, Narva Kutseõppekeskusest, Riia Kunstikoolist, Riia Tehnikakoolist, Tallinna Polütehnikumist, Tartu Kõrgemast Kunstikoolist, Tartu Kunstikoolist ja Tartu Kutsehariduskeskusest. Võistluste auhinnad panid välja Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liit, Overall, Abcom, Heidelberg ja Elavad Pildid.

Marko Levin
Meedia erialaosakonna juhataja,
Trükis+, Imprint ja Tallinn 144K peakorraldaja