08 veebr.

Eesti raadioamatööride talvine kokkutulek, Talvepäev, toimub igal aastal veebruarikuus; möödunud aastatel on see mitmeidki kordi läbi viidud Tallinna Polütehnikumis. Käesoleval aastal, 4.veebruari varahommikul kell 6 kogunes aga grupp tehnikahuvilisi – nii Tallinna Polütehnikumi lõpetanuid kui ka tulevasi kooli õppima astuda soovivaid noori, kes on käinud meie kooli amatöörraadiojaama huviringis harjutamas – taas kooli peaukse ette, seekord selleks, et alustada umbes kolmetunnilist autosõitu Tartu poole, sihiks Tõraveres asuv Tartu observatoorium – Eesti kosmosekeskus. Kell 10.00 kuulutati Talvepäev 2017 avatuks ning seejärel oli ligi 70 raadioamatööril võimalik Tõravere loengusaalis kuulata ja kaasa arutleda mitmetel väga huvitavatel teemadel:

  • Estcube-2 projekti eesmärgid, hetkeseis ja ajakava.
  • Estcube-2 sidelahendus-side alamsüsteem XYZQW.
  • Aktiivsed amatöörraadio satelliidid kahepoolseks sideks“
  • Esimese geostatsionaarse amatöörsatelliidi Es’hail-2 ootuses.
  • Raadiosignaalid süvakosmosest.
  • Raadiolainete levi prognoosimine VOACAP tarkvara abil.

Lisaks arutati Estcube-2 ülesandeid ja ajakava seoses Eesti Vabariigi läheneva juubeliga ning tulevikuplaane Estcube-3 kohta. Pärast lõunapausi toimus SAT-side demonstratsioon, mille jooksul saavutati kahepoolne raadioside Hiina sidesatelliidiga. Talvepäeva lõpetuseks said huvilised tutvuda observatooriumi suure teleskoobiga.

Seekordne raadioamatööride talvine kokkusaamine oli väga töötihe ja ülimalt inforikas ning lisaks ka mitmekülgselt silmaringi avardav nii juba kogemustega raadioamatööridele kui ka noortele osalejatele, samuti oli suur rõõm Tõravere talvepäeval Tallinna Polütehnikumi vilistlasi kohata.

Jaan Kuus
Tallinna Polütehnikumi raadioringi juhendaja

  

Fotod. Jaan Kuus, erakogu. Talvepäev 2017.