Riigieelarvest eraldatud tegevustoetusest moodustab kool kalendriaastaks tasuta koolituskohad. Koolituskoha arvestuslik alus on 60 arvestuspunkti mahus õpiväljundeid. Tasuta koolituskohal õppivatelt õpilastelt ei nõuta õppekulude hüvitamist.
Alates 2025/2026. õppeaastast jõustub kutseõppeasutuse seaduse muudatus, millega piiratakse täiskasvanud õppijate korduvat tasuta õppimist kutseõppes. Õpe muudetakse tasuliseks õppijatele, kes on juba lõpetanud sama või kõrgema taseme õpingud või katkestanud õpingud kutseõppes mitmel korral. Tasuta õppimise võimalus tekib uuesti 5 aasta möödumisel kutseõpingutest või 10 aasta möödumisel kõrghariduse omandamisest.
Erandina ei pea tasu maksma kuni 26-aastane õpilane, kes asub õppima teist korda sama taseme kutseõppesse või kes on lõpetanud kõrgharidustaseme tasuta õppe (erand kehtib kuni 01.09.2030).
NB! Tallinna Polütehnikumis toimub 2025/2026. õppeaastal vastuvõtt kutseõppe tasemeõppesse ainult tasuta õppekohtadele. Kutseõppe tasemeõpe toimub ainult eesti keeles. Kutseõppe tasemeõppe tasulisi õppekohti 2025/2026 õppeaastal Tallinna Polütehnikumis ei avata (NB! see ei puuduta tasulist täienduskoolitust).
Vastavalt 01.09.2025 jõustuva Kutseõppeasutus seaduse redaktsioonile (§47 ja 471) saab kutseõppe tasemeõppes tasuta õppida õpilane, kes:
- õpib ettevalmistavas õppes;
- õpib kutsekeskhariduse õppekaval ega ole enne vastuvõtmist omandanud keskharidust;
- ei ole juba vastu võetud kutseõppe tasuta tasemeõppesse või kõrgharidustaseme tasuta õppesse;
- ei ole eelneva 10 aasta jooksul lõpetanud kõrgharidustaseme tasuta õpet;
- ei ole eelneva 5 aasta jooksul lõpetanud tasuta sama või kõrgema taseme kutseõppe, välja arvatud juhul, kui ta asub õppima lõpetatud taseme jätkuõppes;
- ei ole eelnevalt kahel või enamal korral tasuta kutseõppe tasemeõppesse vastu võetud ja kõigil kordadel õpingud katkestanud ning viimasest katkestamisest on möödas vähem kui viis aastat;
- on töötu või vähenenud töövõimega ja Eesti Töötukassa on temaga tegevuskavas kokku leppinud töötukassa toel kutseõppe tasemeõppesse õppima asumise;
- õpib õppekavarühmas või õppekaval, mille eest riik on keelanud tasu võtta.
Tasuta õppimise õiguse kontrollimine
Oma tasuta õppima asumise õigust saab kontrollida sisseastumise infosüsteemist SAIS. Peale infosüsteemi sisselogimist valida teksti "Tasuta õppimise õigus" alt nupp "Kontrolli". Seejärel tuleb valida loetelust huvipakkuva eriala õppetase ja vajutada "Kontrolli". Kontroll näitab, kas Eesti Hariduse Infosüsteemi andmete alusel on õigus valitud õppetaseme erialal tasuta õppida ning kuvab kontrolli aluseks olevad andmed. Tulemus kehtib päringu tegemise hetkel ja näitab tasuta õppimise õigust, kuid ei taga tasuta õppekohale vastuvõttu.
Täiendav info vt: Kutseõppeasutuse seaduse 01.09.2025 jõustuv redaktsioon link opens on new page